Przejdź do treści

Alfa

DZIŚ SKLEPY SĄ OTWARTE 10.00 - 21.00

Otwarta Papiernia i Stowarzyszenie Autorów Filmowych zapraszają na otwarcie wystawy NA ZDROWIE, działaniem performatywnym REL! 

OTWARTA PAPIERNIA NOWY RYNEK
Wernisaż wystawy NA ZDROWIE / REL
27 / 06 / 2024 godz. 18:00
LOKAL 10 / 75 I piętro
Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Wydarzenie jest współfinansowane przez miasto Jelenia Góra.
W kostkach czy w tabletkach?
Jak do Ciebie przychodzi zdrowie?
Jak do Ciebie przychodzi błogość?
Jak do Ciebie przychodzi znośność?
Dopamina czy serotonina?
Pion czy poziom?
Prawdziwe obiekty, prawdziwe atrybuty medyczne i farmakologiczne stają się elementem wypowiedzi młodych na temat zdrowia psychicznego. Prawdziwe i prawdziwie przeterminowane leki tworzą psychotropową wystawę, która poprzez estetyzację rozpoczyna dialog społeczny pozbawiony ocen i lęków. Wystawa estetyzuje akt brania leków i akt niebrania leków. Dekonstruuje diagnozy i dekonstruuje recepty. Mówi o mikrozdarzeniach – o ich wielkości i wielości?


O skutkach uczenia, że można w życiu wszystko i nieuczenia tego, jak to robić. O wątłej potrzebie wszystkiego. O ludziach jako o plastelinie i o ludzkiej wrażliwości. O nadmiarowości, niedoszacowaniu i przebodźcowaniu.


Koncepcja
: Małgorzata Osiej, Maciej Pierzchała
Muzyka: Ignacy Gadzina
Uczestnicy i uczestniczki działania REL:
Hania Janke
Paula Kurowska
Zofia Lendzion
Justyna Lewandowska
Adam Łątka
Maja Maczuga
Wanda Michalak
Natalia Maleńska
Alex Mazurek
Korneliusz Płaszewski
Michał Sękowski
Remi Tarnowski
Wzrost konsumpcji antydepresantów trwa od lat. W 2022 r. liczba sprzedanych opakowań była o jedną trzecią wyższa niż pięć lat wcześniej i przekroczyła 30 milionów. Według danych NFZ refundowane leki przeciwdepresyjne wykupiło w 2023 roku 1,7 mln osób i było to o 83% więcej niż w 2013 roku. Wartość refundacji tych leków wyniosła w 2023 roku 241 milionów złotych. Zwraca uwagę rosnąca liczba osób poniżej 18. roku życia, które zrealizowały receptę na refundowane leki przeciwdepresyjne.

Przeczytaj też

Wszystkie aktualności