x

 

Zbieramy Krew dla Polski

10.04.16

Wkrótce ruszy IX edycja akcji, organizowanej przez sieci supermarketów Intermarché  oraz Polski Czerwony Krzyż, kampanii prozdrowotnej „Zbieramy krew dla Polski”. W jej ramach w całej Polsce odbywać się będą zbiórki krwi oraz akcje edukacyjne z zakresu honorowego krwiodawstwa. Akcja potrwa do października br. W Jeleniej Górze będzie się ona odbywać w Centrum Handlowym Nowy Rynek.

 

Tegoroczna inicjatywa Grupy Muszkieterów obejmie 163 polskie miasta, przy czym w kilku wybranych akcje odbędą się dwukrotnie. W Jeleniej Górze ambulanse RCKiK pojawią się w dniach 20 kwietnia i 27 września br.

 

Przy naszym Centrum będzie można oddać krew w specjalnych ambulansach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Wałbrzycha (RCKiK), które stacjonować będą na parkingu przy ul. Podwale (obok Tauronu). Akcję wspierać będzie kampania edukacyjna, mająca na celu zwiększenie wiedzy na temat wartości zdrowego stylu życia oraz promocję honorowego krwiodawstwa.

 

Krew może oddać każdy, kto ma nie mniej niż 18 oraz nie więcej niż 65 lat, waży co najmniej 50 kg i cieszy się dobrym zdrowiem. Na dzień przed zabiegiem należy powstrzymać się od spożywania alkoholu, a na kilka dni przed także od zażywania niektórych leków, w tym aspiryny. Z kolei w dniu oddania krwi zaleca się zjedzenie  lekkiego śniadania i wypicie dużej ilości płynów. Niezbędne jest posiadanie przy sobie dowodu osobistego.

 

Ambulanse RCKiK, które stacjonować będą przed Galerią Nowy Rynek zaopatrzone będą w specjalistyczny sprzęt medyczny pozwalający na bezpieczne pobieranie krwi. Personel medyczny wykonujący zabiegi w ambulansach będzie korzystał z takiego samego jednorazowego sprzętu, jak w stacjonarnych placówka publicznej służby krwi. Nie należy obawiać się również samego zabiegu: ból ukłucia jest znikomy, a niepożądane objawy po poborze krwi zdarzają się niezmiernie rzadko. Warto przy tym mieć na uwadze, że każda jednostka krwi jest na wagę złota, ponieważ krwi nie da się zastąpić innymi preparatami.

 

Podziel się krwią i uratuj życie!